Z činnosti centra voľného času školský rok 2018/2019

Fotografická súťaž " MILUJEM "

Centrum voľného času v Dobšinej zorganizovalo už šiesty ročník fotografickej súťaže, v tomto roku na tému „MILUJEM“. Téma bola voľnejšia, fotografi fotili to čo milujú, či už to boli ich blízki, zvieratká, príroda, mesto, výlety, hračky a mnoho ďalšieho. Súťaže sa zúčastnilo 38 fotografov s 96 fotografiami, vo veku od 6 do 70 rokov.

Odborná porota zložení Mgr. Jana Krišáková, Mgr.art. Anna Hutníková a Vladimír Václavík mala ťažkú úlohu vybrať tie najkrajšie zábery. Výstava fotografií a ocenenie najlepších fotografov sa konalo 21.11.2018 v Kultúrnom dome v Dobšinej a výstava záberov, ktoré si môžete pozrieť aj vy bude trvať do 28.11.2018. Všetkých srdečne pozývame, príďte sa pokochať krásnymi fotografiami talentovaných detí i dospelých nášho z mesta a okolia.

Ocenení fotografi: 

Kategória deti: 1. miesto – Janka Liptáková, 2. miesto – Janka Lachová, 3. miesto – Viktória Graffová,4. miesto – Karolína Klementová. 

Kategória dospelí: 1. miesto – Marta Hutníková, 2. miesto – Jana Hatvaníková, 3. miesto – Juraj Karika, 4. miesto – Bc. Slávka Horváthová. 

Cena riaditeľky ZUŠ: Daniel Chmelo.

 Cena riaditeľky CVČ: Miroslav Herčka. Víťazom srdečne blahoželáme a tešíme sa na ďalšie skvostné fotografie v budúcnosti.

 

Rómsky talent

     Centrum voľného času zorganizovalo už 7. ročník súťaže v speve rómskych piesní Rómsky talent, ktorý sa  konal 22. 11. 2018 v Kultúrnom dome v Dobšinej. Do súťaže sa zapojili základné školy nášho okresu – ZŠ Gemerská Poloma, ZŠ s MŠ Nižná Slaná, Spojená škola Nová ulica ZŠ Dobšiná, Reedukačné centrum Mlynky Biele vody a Komunitné centrum Dobšiná. Súťažiaci spievali v troch kategóriách, kde ich hodnotila porota v zložení p. A. Macková, p. K. Kún a p. V. Kotlár. Súťaž nám spestrili vystúpenia detí z komunitného centra svojimi rómskymi choreografiami a dievčatá zo záujmového útvaru Čaje, čaje z Centra voľného času Dobšiná.

Výsledky:

I. kategória 6 – 12 roční :

1. miesto - Alexandra Ferencová – ZŠ Gemerská Poloma

2. miesto – Janka Gunárová – ZŠ Gemerská Poloma

3. miesto – Aneta Gonová – ZŠ s MŠ Nižná Slaná

II. kategória 13 – 18 roční:

 1. miesto – Michaela Ferencová  - ZŠ Gemerská Poloma

2. miesto – Tamara Kašparová – ZŠ Dobšiná

3. miesto – Erika Rigová - ZŠ s MŠ Nižná Slaná

III. kategória duetá, hudobné skupiny:

1. miesto – Andrej Gunár a Erik Rigo - ZŠ s MŠ Nižná Slaná

2. miesto – Tamara Kašparová a Patrik Holmok - ZŠ Dobšiná

3. miesto – Rozália Tomiová a Erika Rigová - ZŠ s MŠ Nižná Slaná

 

Deň starých rodičov

 

V mesiaci október v centre voľného času už tretí rok organizujeme Deň starých rodičov. V tento deň sa chceme poďakovať babkám, dedkom a starkým, za všetko, čo pre svoje vnúčatá robia, ale hlavne za všetku ich lásku, ktorú im venujú. V príjemnej rodinnej atmosfére sme sa 16. októbra stretli v priestoroch našej spoločenskej miestnosti. Pre starých rodičov a ich vnúčatá sme pripravili rôzne súťaže a pohostenie. Zasúťažili si v jedení palaciniek, robení copíkov, obúvaní stoličky, v behu s kočíkom. Sme veľmi radi, že starí rodičia absolvovali jednotlivé disciplíny v plnom nasadení a ukázali, že nestrácajú humor a dobrú náladu. Príjemným spestrením bol určite tanec. Babky a dedkovia učili svoje vnúčatá valčík a naopak vnúčatá ich učili disco tanec. Ďakujeme všetkým zúčastneným za krásne prežité popoludnie. 

 

 

Deň mlieka,

Dnes sme si v centre voľného času pre Materskú školu pripravili tematické predpoludnie, ktoré bolo venované konzumácii mlieka, ktoré má blahodarné účinky. Formou zábavných súťaží sme najmenším priblížili  aké dôležité je mať vo svojom jedálničku mlieko a mliečne výrobky. Deti si prešli prekážkovou dráhou, skákali na koníkoch, hádzali na terč. Ako rekvizity sme použili krabice od mlieka, ktoré nám poslúžili pri rôznych disciplínach. Deti si na záver pochutili na mliečku a mliečnych výrobkoch. Najväčšou atrakciou pre deti určite bolo zvonenie na originálnom kravskom zvonci. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s Materskou školou počas nasledujúceho školského roku.

Turstika Muráň

 

Centrum voľného času v Dobšinej zorganizoval 8.9.2018 rodinnú turistiku na Muránsky hrad. Zrúcaniny Muránskeho hradu stoja na vrchu Cigánka, na južnom okraji Muránskej planiny. Hrad postavili ako kráľovský v 13. storočí na ochranu cesty vedúcej z Gemera do Liptova a Zvolena. Vďaka svojim neobyčajne pestrým dejinám patrí k najznámejším gemerským hradom. Hrad v 18. storočí dvakrát vyhorel a koncom 18. storočia už nebol obývaný. V posledných rokoch sa uskutočňuje rozsiahla rekonštrukcia hradu, v rámci ktorej boli postavené dve vyhliadkové plošiny a bola zrekonštruovaná hradná brána. Z hradu sú neskutočne krásne vyhliadky na všetky smery.

K hradu vedie niekoľko turistických trás. My sme si vybrali trasu z Javorinky po modrej značke na Veľkú lúku. Je to najdlhšia, ale najľahšia cesta k Muránskemu hradu, ktorá vedie prekrásnou prírodou Muránskej planiny. Značka nás doviedla k turistickej chate Zámok, niekdajšej horárni z druhej polovice 19. storočia. Výstup z chaty na hrad sme absolvovali po krátkej strmej cestičke. Počas najnáročnejšej časti výstupu vyniesli naši chlapci i niektoré dievčatá vrecia s pieskom, ktorý sa použije na obnovu tejto historickej pamiatky. Do hradu sme vstúpili cez zrekonštruovanú hradnú bránu, kde na nás dýchla atmosféra starých čias. Areál hradu je rozsiahly a nesmierne romantický. Pre návrat z hradu sme zvolili turistický chodník, ktorý nás doviedol priamo do obce Muráň.

Cestou domov sme sa ešte zastavili v lokalite Biele vody na Muránskej planine, kde žijú početné syslie kolónie. Deti i dospelí sa pokochali pohľadom na roztomilých hlodavcov, ktorých počet už prekročil tisícku. Na prinesených dobrotách si pochutili aj oslíky a koníky.

Pekné počasie nám vydržalo celý deň a keď sme si unavení, ale plní zážitkov sadli do autobusu na cestu domov, začalo pršať, ale aj napriek tomu nám to už krásne prežitý deň nepokazilo.